Witamy na oficjalnej stronie

WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE

24. MAJA A.D. 2020

Ogłoszenia Duszpasterskie

KOŚCIÓŁ NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W BORKU - NABOŻEŃSTWA I MSZE ŚWIĘTE ONLINE

1. Dziś obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

2. Dnia 24 maja obchodzimy liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych.

3. Z inicjatywy papieża Benedykta XVI dzisiaj modlimy się też za Kościół w Chinach.

4. We wtorek, 26 maja, obchodzimy Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie. Wszystkich zapraszam na nabożeństwo majowe i wspólną Eucharystię i modlitwę o godz. 18.00, podczas której przez wstawiennictwo Najświętszej z wszystkich matek, Maryi, będziemy dziękować Bogu za nasze mamy, za ich dobre serca i ręce, będziemy prosić o potrzebne łaski w ich codziennym życiu.

5. W czwartek, 28 maja, przypada 39. rocznica śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

6. Bóg zapłać róży Mieczysława Rudnika za prowadzenie dzisiejszej modlitwy różańcowej i w następną niedzielę proszę różę Krystyny Polowiec.

7. W przyszłą niedzielę, 31 maja, przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tzw. Zielone Świątki.

8. Bóg zapłać Rodzinom z kolejki za troskę o kościół i jego otoczenie, oraz złożone ofiary na cele kościelne w kwocie 240 zł. Z czego zakupiono kwiaty za 120 zł. Bóg zapłać za ofiary na ogrzewanie w kwocie 240 zł. W sobotę o przejęcie tego dyżuru proszę Rodziny od Agaty Koniecznej do Barbary Sroka.

9. Zmarł Ś.P. Stanisław Kowalczyk. Pogrzeb odbędzie się we wtorek: wprowadzenie ciała do kościoła o godz. 12.30, a Msza św. pogrzebowa o godz. 13.00. Modlitwa różańcowa za zmarłego będzie w kościele w niedzielę o godz. 16.00 i w poniedziałek o godz. 19.00.

10. Pierwsza komunia święta w naszej parafii odbędzie się w niedzielę 28 czerwca o godz. 12.00. Zapraszam rodziców z dziećmi na spotkanie do kościoła we środę o godz. 19.00.

11. W tym tygodniu patronują nam:

a)    26 V – św. Filip Nereusz (1515-1595), wychowawca młodzieży i opiekun ludzi chorych, którym poświęcił się bez reszty.

b)  29 V – św. Urszula Ledóchowska (1865-1939), założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, zwanych urszulankami szarymi, wielka wychowawczyni i opiekunka dzieci i młodzieży.

AKT KOMUNII ŚWIĘTEJ DUCHOWEJ

Klękam u Twoich stóp, o mój Jezu, i ofiarowuję Tobie skruchę mego serca, które pogrąża się w nicości i Twojej świętej obecności.

Uwielbiam Ciebie w Sakramencie Twej miłości, pragnę Cię przyjąć w ubogim mieszkaniu mego serca.

W oczekiwaniu na szczęście Komunii sakramentalnej pragnę Cię przyjąć w Duchu. Przyjdź do mnie, o mój Jezu, abym przyszedł do Ciebie.

Niech Twoja miłość rozpali całą moją istotę na życie i na śmierć. Wierzę w Ciebie, ufam Tobie, kocham Ciebie. Niech się tak stanie.

Zarządzenie Biskupa Tarnowskiego w związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

W związku z wprowadzeniem przez władze państwowe zmian w niektórych zasadach bezpieczeństwa dotyczących COVID-19, zarządzenia zawarte w Dekrecie Biskupa Tarnowskiego po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce z dn. 14.03.2020 oraz w Dekrecie Biskupa Tarnowskiego w związku ze stanem epidemii w Polsce z dn. 24.03.2020 nadal pozostają w mocy, z uwzględnieniem od dn. 20.04.2020 następujących zmian:

1.      Przywracam możliwość celebrowania Mszy św. we wszystkich kościołach i kaplicach.

2.      Liczba wszystkich osób przebywających w kościele lub kaplicy nie może przekraczać limitu wyznaczonego przez władze państwowe. Należy więc poinformować wiernych o powierzchni budynku i maksymalnej liczbie osób mogących w nim przebywać, m.in. wywieszając tę informację na drzwiach świątyni.

3.      W związku z trwającymi ograniczeniami podtrzymuję dyspensę od uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane. Pierwszeństwo uczestnictwa w danej celebracji mają osoby związane z zamówioną intencją lub – w przypadku Mszy pogrzebowej – najbliższa rodzina. Pozostałe osoby mogą w niej uczestniczyć w miarę wolnych miejsc. Nadal korzystajmy z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy św. i nabożeństw.

4.      W każdej parafii należy zorganizować codzienną adorację Najświętszego Sakramentu połączoną z dyżurem kapłana w konfesjonale oraz w określonych godzinach poza Mszami św. udzielać wiernym Komunii św. dobierając taką częstotliwość, aby w tym obrzędzie uczestniczyła mała grupa osób. W trwającym okresie wielkanocnym zachęcam wszystkich do sakramentalnego pojednania się z Bogiem, gdyż „u tych, którzy przyjmują sakrament pokuty z sercem skruszonym i z pobożnym nastawieniem, zwykle nastają po nim pokój i pogoda sumienia wraz z wielką pociechą duchową” (KKK 1468).

5.      Obrzędy pogrzebu powinny się ograniczyć do stacji przy grobie, z udziałem najbliższej rodziny. Mszę żałobną dla większej liczby wiernych należy odprawić w kościele parafialnym, gdy już ustanie stan epidemii, zaś w dniu pogrzebu dla najbliższej rodziny i bez udziału ciała zmarłego, przy zachowaniu limitu osób określonego w p.2.

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

Tarnów, 18 kwietnia 2020 r.