Witamy na oficjalnej stronie
Parafii Najświętszego Serca
Pana Jezusa w Borku


Niech będzie pochwalony
Jezus Chrystus

Uroczystości prymicyjne ks. Marcina Pikula

     31 maja 2014 r. w sobotę, Biskup Ordynariusz Andrzej Jeż udzielił święceń kapłańskich 31 diakonom, w tym naszemu rodakowi Marcinowi Pikulowi. Uroczystości w Bazylice Katedralnej w Tarnowie zgromadziły rodziny i przedstawicieli parafii neoprezbiterów. W uroczystości uczestniczyli także alumni, kapłani i siostry zakonne. Do tego jakże radosnego dnia, nowi kapłani przygotowywali się od sześciu lat, podczas formacji w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.

     Biskup tarnowski Andrzej Jeż  w homilii mówił: „Nie lękajcie się świata, od Maryi uczmy się odwagi”. Wskazywał też, iż posługę kapłańską powinna charakteryzować stała wewnętrzna gotowość do niesienia innym Osoby Jezusa Chrystusa i przepowiadania radości Ewangelii. „W waszej codziennej posłudze staniecie przed ludźmi przygniecionymi brzemieniem różnych trosk i zmartwień; będziecie odwiedzać ludzi doświadczonych krzyżem choroby, starości, cierpienia i odrzucenia. Okazujcie im zawsze miłość, szacunek i troskę Kościoła, bo w nich cierpi, choruje i czeka nasz Pan Jezus Chrystus”.

     Parafia na tę uroczystą chwilę przygotowała się niezwykle starannie. Pięknie udekorowano trasę przejazdu Prymicjanta oraz ustawiono cztery bramy: na granicy parafii od strony Dąbrówki, przed domem rodzinnym ks. Marcina, w bramie ogrodzenia kościoła i w bramie wjazdowej Centrum Aktywnego Wypoczynku w Borku.

     Jeszcze w sobotę 31 maja Prymicjant przybył do naszej parafii. Na spotkanie wyjechały cztery powozy konne w towarzystwie banderii w liczbie kilku koni oraz dzieci i młodzież na przystrojonych rowerach. Pierwsze krótkie powitanie Prymicjanta miało miejsce  na Grądach, gdzie ks. Marcin przesiadł się z samochodu do powozu konnego. Drugie krótkie powitanie Prymicjanta przez pierwszych drużbów miało miejsce na granicy parafii od strony Dąbrówki. Po raz trzeci ks. Marcina w bramie przed kościołem witały najmłodsze dzieci i ks. Proboszcz. Następnie ks. Prymicjant w otoczeniu ludzi wszedł do kościoła, gdzie miała miejsce dalsza część powitania. Ostatnią częścią sobotnich uroczystości było nabożeństwo majowe, które odprawił nasz czcigodny Prymicjant.

     1 czerwca, dzień uroczystości prymicyjnych był słoneczny, ciepły, ale nie upalny. Ksiądz Prymicjant w towarzystwie swoich rodziców, najbliższej rodziny, sąsiadów, otoczony wieńcem niesionym przez młodzież w strojach krakowskich i przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Baczkowa, przybył na plebanię. Po kilkunastu minutach ubrany w szaty liturgiczne wyruszył w procesji do kościoła. Ksiądz Prymicjant powitany w kościele przez poszczególne stany, rozpoczął swoją pierwszą Mszę św. w rodzinnej parafii. Kazanie prymicyjne wygłosił ks. Stanisław Kowalik, proboszcz w Łososinie Górnej. Po Mszy św. odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła, po której Prymicjant udzielił prymicyjnego błogosławieństwa.

Dokumentacja fotograficzna z uroczystości zamieszczona została w Galerii:

 

Go to top